You are currently viewing WAŻNE! „Ustawa Kamilka” weszła w życie!!

WAŻNE! „Ustawa Kamilka” weszła w życie!!

Drodzy Rodzice i Opiekunowie, 

W związku z wejściem w życie „Ustawy Kamilka”, wprowadzamy szereg zmian, które mają na celu lepszą ochronę praw dziecka. Część dokumentów dotyczy procedur wewnętrznych, ale jest również jeden, który dotyczy rodziców i opiekunów prawnych – każdy młody człowiek trenujący u nas do 18. roku życia będzie poproszony o dostarczenie podpisanej przez Rodzica lub Opiekuna prawnego, zgody na wykorzystanie i udostępnienie wizerunku dziecka na naszych mediach społecznościowych. 

Zgoda ta jest niezbędna, abyśmy mogli zgodnie z prawem i najlepszymi praktykami ochrony prywatności publikować zdjęcia i filmy z udziałem dzieci.

Drodzy Rodzice i Opiekunowie oświadczenie możecie znaleźć i podpisać na recepcji, ale załączamy je również w tej korespondencji – można je wydrukować, podpisać i przesłać skan lub przynieść oryginał. Jest ono wymagane, aby Wasze pociechy mogły uczestniczyć w zajęciach. Link do dokumentu https://drive.google.com/drive/folders/1hoAwWPf9aSNhztj_BtEQg98aKBYm3Pi9?usp=sharing

Poniżej przedstawiamy więcej szczegółów dotyczących ustawy;

Geneza ustawy

15 sierpnia zaczęło obowiązywać lex Kamilek, czyli ustawa przyjęta po tragicznej śmierci ośmioletniego Kamilka z Częstochowy, który został zakatowany przez ojczyma. Chociaż gehenna chłopca trwała od dawna, otoczenie, pomoc społeczna i wymiar sprawiedliwości nie uchroniły go przed śmiercią. Na fali społecznego oburzenia politycy wprowadzili nowelizację przepisów o ochronie dzieci przed przemocą.

Ośmioletni Kamil z Częstochowy zmarł 8 maja 2023 r. Lekarze przez 35 dni walczyli z postępującą chorobą oparzeniową dziecka po tym, jak zostało skatowane przez swojego ojczyma. Dawid B. znęcał się nad dzieckiem już wcześniej, ale 29 marca 2023 r. przekroczył wszelkie granice. Rozsierdzony tym, że Kamilek zrzucił na podłogę jego telefon, siłą zabrał dziecko pod prysznic, rozebrał i polewał wrzącą wodą. Rzucał nim na podłogę, uderzał prysznicem, a następnie zabrał do kuchni, gdzie rzucił o rozgrzany piec węglowy. Dopiero kilka dni później skatowanego malca, z oparzeniami głowy, klatki piersiowej i kończyn, zobaczył jego biologiczny ojciec. To on wezwał pomoc i 3 kwietnia chłopiec trafił do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Niestety, było już za późno, by uratować życie chłopca.

Oto najważniejsze zmiany:

Od 15 sierpnia br. każda placówka, w której praca wiąże się z działalnością z dziećmi wymienioną w ustawie, musi przestrzegać zasad bezpiecznej rekrutacji. Polega ona na sprawdzaniu nowych kandydatów w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym i pozyskaniu zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego


W toku postępowania dziecko będzie mogło być wysłuchane przez sąd tylko raz (chyba że dobro dziecka wymaga ponownego przeprowadzenia tej czynności lub taką potrzebę zgłasza samo dziecko).
Dziecko przed sądem ma swojego reprezentanta. W sytuacji, jeśli opiekun lub rodzic nie może podjąć się tej funkcji, rolę tę mogą pełnić adwokaci i radcy prawni.


Sędziowie, którzy orzekają w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, muszą brać udział w specjalistycznych szkoleniach. Mają uczyć się, jak lepiej dbać o dobro dziecka w sytuacji sporu między rodzicami albo opiekunami oraz jak rozpoznawać, czy dziecko doświadcza przemocy.


Wdrożenie procedury tzw. Serious Case Review — chodzi o obowiązek analizy najpoważniejszych przypadków przemocy wobec najmłodszych tak, by ustalić, co poszło nie tak i opracować wytyczne na przyszłość.


Jednym z najważniejszych elementów ustawy są tzw. standardy ochrony małoletnich. Podmioty, które muszą je wdrożyć – placówki oświatowe (szkoły, przedszkola), opiekuńcze, wychowawcze, religijne, artystyczne, medyczne, rekreacyjne, sportowe, związane z rozwijaniem zainteresowań.


Ustawa wytycza ramy tych standardów, nie narzuca jednak ścisłych wymogów co do ich treści. — Jest ogólna właśnie po to, by wskazane instytucje poświęciły uwagę sprawom bezpieczeństwa dzieci w swojej placówce i przygotowały zasady postępowania w odniesieniu do dzieci, które najlepiej sprawdzą się przy profilu działalności danej placówki.
Ministerstwo Sprawiedliwości stworzyło wytyczne do sporządzenia standardów ochrony dzieci w szkole.
„W przypadku powzięcia przez pracownika podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, lub zgłoszenia takiej okoliczności przez dziecko lub opiekuna dziecka, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania jej osobie odpowiedzialnej za przyjmowanie zgłoszeń bądź bezpośrednio osobie odpowiedzialnej za prowadzenie interwencji. Notatka może zostać sporządzona na piśmie lub przesłana za pośrednictwem poczty elektronicznej” – wskazano w dokumencie opublikowanym przez resort.
Osoba odpowiedzialna za prowadzenie interwencji ma niezwłocznie powiadomić dyrektora placówki o zgłoszeniu i rozpoczęciu interwencji. W przypadku, gdy zgłoszenie o krzywdzeniu dotyczy osoby wyznaczonej do prowadzenia interwencji, wówczas interwencja prowadzona jest przez dyrektora szkoły.
W dokumencie znalazły się też zasady bezpiecznych relacji pracowników szkoły z dziećmi, proces wdrożenia procedury reagowania oraz wykaz podmiotów, do których należy skierować opiekuna potrzebującego wsparcia dla siebie i dziecka.

Mecenasem wszystkich naszych działań oraz projektu pn. Bliżej siebie – silni zawsze razem” jest Grupa Energa, w ramach realizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju.

Dodaj komentarz