You are currently viewing Podróż w głąb siebie.

Podróż w głąb siebie.

Poznaj. Zanim ocenisz.

Dwa lata temu, rozpoczęliśmy pierwszy w Polsce, a nawet w Europie – projekt Akademii Boksu dla dzieci ze spektrum autyzmu i Aspergera – Kuźnia niebieskich talentów. Droga, którą przebyliśmy przez ostatnie dwa lata, to ogromna lekcja pokory, nauki ale przede wszystkim Walki o Marzenia. Klub Bokserski BTT działa pod skrzydłami Stowarzyszenia Brzostek Top Team i pod tymi skrzydłami łączy wiele historii. W ostatnim artykule pisaliśmy o tym jak Akademia wystartowała i jaka jest jej droga. Coraz lepiej rozumiemy, w obliczu jakich wyzwań stają dzieci z autyzmem i ich rodziny. Jak wiele mitów urosło wokół tego pojęcia.

Autyzm jest. Częstszy niż myślisz.

Krajobraz cywilizacyjny zmienia się. Nasza wiedza się zmienia. Ostatnie 100 lat przeszliśmy od zamykania dzieci z ostrym autyzmem w zakładach leczniczych do prób zapewnienia im spełnionego, najlepszego z możliwych sposobu życia.

Chcemy zbudować świadomość o autyzmie. Chcemy aby powtarzane o osobach ze spektrum stereotypowe określenia; dziwne, niegrzeczne, niewychowane, krzyczące i agresywne  – nie wywoływały lęku i chęci izolacji, ale wywoływały chęć zrozumienia i akceptacji, tak ważne i tak bardzo potrzebne … dla zmiany na lepsze.

Poznaj. Zanim ocenisz.

Na horyzoncie potrzeby Poznania, pojawił się człowiek. Michał Czechowicz. Syn podróżnika, pierwszego człowieka, który przepłynął Bałtyk kajakiem, Andrzeja Czechowicza. Niestety nie wrócił z największej swojej wyprawy i zaginął na jeziorze Michigan. https://aktywne.trojmiasto.pl/Tajemnicza-tragedia-na-jeziorze-Michigan-Andrzej-Czechowicz-we-wspomnieniach-siostry-n169265.html

Michał jest wojownikiem. Od zawsze uzależniony od sportu i adrenaliny, ale też od pomagania innym.

W klubie jest go pełno. Pomaga myjąc podłogę, ale też generując pomysły kolejnych projektów.
Jeden z nich mocno przeciął się z jego własnym marzeniem. Rozmawiając o dzieciach ze spektrum autyzmu i Aspergera, ze sponsorami, wolontariuszami czy po prostu członkami klubu, czujemy, iż specyfika, złożoność i zakres oddziaływania, stanowią ogromne wyzwanie szczególnie w wymiarze społecznym, a co za tym idzie wymaga niestandardowej metody związanej z podnoszeniem świadomości społecznej i edukacji w obszarach z nim związanych.

I tu pojawiło się marzenie Michała. W jego głowie narodziło się już jakieś 20 lat temu.

Michał marzy o tym, aby jako pierwszy w Polsce, przepłynąć Wisłę pontonem. Jego trasa zacznie się na południu Polski w Goczałkowicach a zakończy się po około 30 dniach w wodach Zatoki Gdańskiej. Odcinek jaki musi pokonać liczy około 1000 km.

Podróż w głąb siebie. #Autyzm

Wyprawa w głąb siebie czyli pokonać Wisłę to wciąż marzenie Michała, ale to też już część większego przedsięwzięcia. Chcemy aby ta historia o marzeniach, o walce o siebie, była również podróżą do wnętrza  autystycznego umysłu.

Chcemy wykorzystać każdy, z ponad 30 dni, aby opowiedzieć o codziennych doświadczenia osób autystycznych i ich opiekunów.

Dzięki wsparciu Beaty Ignaczewskiej i Centrum terapii Behawioralnej, chcemy opowiadać o tym, że kluczem do zrozumienia autyzmu są zmysły, których odmienne funkcjonowanie warunkuje sposób doświadczania świata. Chcemy przyjrzeć się różnym typom myślenia, których właściwe wykorzystanie, może prowadzić do zdumiewających rezultatów. Chcemy łamać stereotypy i opowiadać o tym jak rozpoznać i wykorzystać potencjał drzemiący w mózgu autystycznym. Jak lepiej zrozumieć funkcjonowanie umysłu i działanie mózgu w ogóle.

Marzenia. Samotność. Walka.

Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) należą do coraz częściej diagnozowanych jednostek chorobowymi w Polsce. W Polsce autyzm dotyka jedno na 300 dzieci (na świecie 1% całej populacji), ale świadomość autyzmu w naszym społeczeństwie wciąż jednak jest bardzo niska.

Chcemy opowiedzieć własną historię o tym, co jest możliwe i dobre dla dziecka, a przede wszystkim jak kochać je takim, jakie jest.

Czy i jak w ostatnich latach zmienia się nasza świadomość dotycząca autyzmu? Jaka jest jego skala? Jakie są najważniejsze potrzeby osób z autyzmem, a jakie z kolei największe wyzwania, przed którymi stają rodziny osób z autyzmem? 

Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczyni się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Jeśli chcecie być częścią historii, kliknijcie na link i wesprzyjcie przygotowania Michała do tej wyprawy.

My zajmiemy się resztą.

https://zrzutka.pl/m582vj

Bo dobro się mnoży a nie dzieli.

Dodaj komentarz