You are currently viewing Dzień Kobiet!

Dzień Kobiet!


Drogie Panie od Was się wszystko zaczyna i na Was się wszystko kończy i za to każdego dnia Wam chcemy dziękować i życzyć Wam wszystkiego najlepszego!

Wykorzystując tę okazję chcemy opowiedzieć trochę o kobietach „między linami”.

Najwięcej dla popularyzacji boksu w Polsce zrobiły Iwona Guzowska (9-1, 2 KO) i Agnieszka Rylik (17-1, 11 KO). Guzowska w styczniu 1999 roku została pierwszą Polką w historii, która rozpoczęła zawodową karierę. Rylik poszła w jej ślady kilka miesięcy później, a potem boksowała między innymi w Madison Square Garden. Obie zostały mistrzyniami świata.

Ten sam scenariusz powtórzyły kilkanaście lat później Ewa Brodnicka (20-1, 2 KO) i Ewa Piątkowska (16-1, 4 KO). Ich głośny pojedynek w 2015 roku zakończył się dyskusyjnym werdyktem i był tym momentem, w którym boks kobiet przeżywał w Polsce renesans popularności. Ex-mistrzynie powoli schodzą ze sceny, ale wywalczyły tytuły federacji znanych z boksu męskiego, które jeszcze w czasach Rylik i Guzowskiej patrzyły na panie z dużo większą rezerwą.

W boksie olimpijskim pierwsze mistrzostwa Polski pań zorganizowano w 2001 roku w Tarnowie. Złote medale mistrzostw Europy zdobywały potem między innymi Karolina Koszewska i Karolina Michalczuk – druga z nich w 2008 roku została także złotą medalistką mistrzostw świata. Być może przyszłość polskiego boksu będzie stała właśnie pod znakiem kobiet. W 2021 roku nastoletnie Polki zdobyły w Kielcach aż siedem medali młodzieżowych mistrzostw świata. Panowie wywalczyli tylko jeden.

Drogie Panie zapraszamy na salę, może i wśród Was kryje się przyszła mistrzyni świata! 

Dodaj komentarz